Po ośmiu latach nauki w szkole podstawowej każdy uczeń jest zobowiązany złożyć egzaminy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Wyniki testu mają wpływ na rekrutację do szkoły średniej. W obecnym - 2023 roku - w naszej szkole składało egzamin 120 uczniów.
To wyjątkowo wysoka liczba uczniów, zważywszy na fakt, że w przyszłym roku szkolnym do egzaminu przystąpi ok. 50 uczniów z dwóch obecnych klas siódmych.
Egzaminy z języka polskiego i matematyki uczniowie pisali w sali gimnastycznej.
Język obcy odbywał się w salach lekcyjnych w mniejszych grupach.
Uczniowie każdego dnia o godz. 9:00 rozpoczynali każdy kolejny etap egzaminu. Galowe stroje naszej młodzieży nadały temu wydarzeniu specjalną rangę.
Wtorek – 23 maja – egzamin z języka polskiego. Młodzież z wielką powagą i , mamy nadzieję, z dużą odpowiedzialnością podeszła do rozwiązywania testu. Należało wykazać się wiedzą i wieloma umiejętnościami. Fragment „Balladyny” J. Słowackiego stał się podstawą sprawdzenia sprawności czytania ze zrozumieniem, interpretowania treści, wiedzy o rodzajach i gatunkach literackich, nauki o języku, interpunkcji, ortografii. Tekst popularnonaukowy dotyczył pojęcia talentu, daru, jaki posiada każdy człowiek. Uczniowie mieli napisać zaproszenie, opowiadanie lub rozprawkę.
Środa – 24 maja – egzamin z matematyki. Uczniowie znaleźli tu zadania tekstowe z geometrii, obliczali pole powierzchni, objętość, procenty i ułamki. Należało obliczyć m. in. ceny biletów, czas poruszania się pociągu. Jak wynika z powyższych zadań, matematyka towarzyszy nam na co dzień, więc to test na umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji.
Czwartek – 25 maja – egzamin z języka angielskiego. Uczniowie przystąpili do ostatniego etapu egzaminu. Język obcy rozpoczął się od słuchania ze zrozumieniem. Następnie uczniowie wykonywali różnego typu zadania: tłumaczyli fragmenty zdań, układali krótkie wypowiedzi, uzupełniali luki. Najpoważniejsza była praca pisemna w języku angielskim.
Czas egzaminów ósmoklasisty to duże przedsięwzięcie organizacyjne szkoły. Dzięki sprawnemu działaniu Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, wychowawców, obsługi i zaproszonych do pracy w komisjach nauczycieli uczących na terenie gminy Susz, egzaminy przebiegały sprawnie, bezpiecznie i bez zakłóceń.
W czasie trzech dni egzaminu uczniowie wykazali się odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Zdali egzamin z pierwszego etapu wkraczania w dorosłość.
https://www.spsusz.pl/w-szkole/wydarzenia/5653-egzamin-osmoklasisty-2023#sigProId49bc1e588b