Czcionka:
Kontrast:

Wydarzenia

czytaj

Sport

czytaj

Konsultacje

czytaj

Odsłony: 1065
Pin It

W dniach 06.06 – 10.06.2022 uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Pana Łukasza Rosiaka, Pana Krzysztofa Furmańskiego oraz przewodnika górskiego Pana Wiktora Wąsowicza, mieli okazję uczestniczyć w wycieczce w Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie.

DZIEŃ 1 – KASPROWY WIERCH I DOLINA GĄSIENNICOWA

Wjechaliśmy kolejką linową na Kasprowy Wierch, skąd granicą polsko-słowacką przeszliśmy do granicy Tatr Zachodnich, czyli Przełęczy Liliowe. Następnie przeszliśmy szlakiem przez Przełęcz Karb z niesamowitymi widokami na szczyt Kościelec, Świnicę oraz grań Orlej Perci. Po zejściu do Czarnego Stawu Gąsiennicowego dotarliśmy do schroniska górskiego Murowaniec na zasłużony odpoczynek.

DZIEŃ 2 – NOSAL, WIELKA KROKIEW, GUBAŁÓWKA

Ten dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem, gdzie uczniowie dzięki nowoczesnym technologiom edukacyjnym poznali m.in.: strefy klimatyczno-roślinne, podział i budowę geologiczną Tatr oraz występujące tam zwierzęta i rośliny.

Następnie przeszliśmy szlakiem na Nosal podziwiając wapienne formacje skalne.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta na słynnej skoczni narciarskiej Wielka Krokiew, skąd rozpościera się panorama Zakopanego. Korzystając z zakopiańskiej "ciuchci" zwiedziliśmy zabytkowe dzielnice miasta i dotarliśmy do podnóża Gubałówki. Stamtąd krzesełkową kolejką linową wjechaliśmy na jej szczyt, gdzie uczniowie spróbowali swoich sił w parku linowym.

W drodze powrotnej podziwialiśmy skąpanego w słońcu "śpiącego rycerza", czyli słynny Giewont. Dzień zakończyliśmy wizytą na popularnych Krupówkach.

DZIEŃ 3 – DOLINA PIĘCIU STAWÓW I MORSKIE OKO

Tego dnia czekało na nas prawdziwe górskie wyzwanie. W bardzo deszczowej aurze ruszyliśmy z Palenicy Białczańskiej ku wodospadowi Wodogrzmoty Mickiewicza.

Po krótkim odpoczynku weszliśmy na szlak, który poprowadził nas do najwyżej w Polsce położonego schroniska górskiego (w Dolinie Pięciu Stawów Polskich).

Po nabraniu sił ruszyliśmy w dalszą drogę, tym razem przez Świstówkę Roztocką w kierunku słynnego Morskiego Oka. Pogoda tym razem postanowiła wynagrodzić nam trudy wyprawy i obdarowała nas w końcu słoneczną aurą.

Nad Morskim Okiem czekał na nas nocleg w zabytkowym, najstarszym schronisku górskim w Polskich Tatrach. Klimatu i wysokogórskiej aury tego miejsca nie da się opisać słowami.

DZIEŃ 4 – CZARNY STAW POD RYSAMI I SCHRONISKO W DOLINIE ROZTOKI

Wcześnie rano wyruszyliśmy z niemalże pustego schroniska w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami, gdzie przy wyśmienitej pogodzie mogliśmy podziwiać pionowe, granitowe ściany Rysów, Kazalnicy oraz Mięguszowieckich szczytów.

Po powrocie do schroniska napotkaliśmy już ogromną masę turystów, w tym sporą ilość szkolnych wycieczek. Ruszyliśmy na dół idąc słynnym asfaltowym szlakiem, który zaprowadził nas po raz kolejny do Wodogrzmotów Mickiewicza.

Następnie odwiedziliśmy piękne schronisko górskie w Dolinie Roztoki, gdzie schroniliśmy się uciekając przed deszczem. Wszystkim udzieliła się niesamowita aura tego miejsca oraz fakt, że jest to od kilku lat najwyżej oceniane przez turystów schronisko w Polskich Tatrach.

DZIEŃ 5 – DOLINA KOŚCIELISKA, JASKINIE, HALA ORNAK

Ostatni dzień naszej wycieczki przeznaczyliśmy na zwiedzanie tatrzańskich jaskiń.

Wybraliśmy się więc do Doliny Kościeliskiej, gdzie udało nam się wejść do Jaskini Obłazowej oraz wcisnąć się w początkowy odcinek Jaskini Mylnej. Przemierzając kolejne kilometry doliny, podziwialiśmy wapienne turnie, skalne ostańce oraz płynący obok nas Kościeliski Potok .

Następnie odwiedziliśmy schronisko górskie na Hali Ornak, gdzie z przyjemnością odpoczęliśmy po trudach przeciskania się w jaskiniowych ciemnościach.

Na koniec zostawiliśmy sobie urokliwy krajobrazowo Wąwóz Kraków z niewielką lecz wymagającą pewnego wysiłku jaskinią Smocza Jama.

Wracając do naszych kwater w Stasikówce, nie zapomnieliśmy aby na zatłoczonych już o tej porze Krupówkach, koniecznie kupić kilka zakopiańskich pamiątek i obowiązkowych oscypków.

ZDJĘCIA Z PRZEWODNIKA

Tekst: Łukasz Rosiak

Zdjęcia: Łukasz Rosiak i Wiktor Wąsowicz

sko4

wymiana3

niepodlegla4

wolontariat2

Bez tytulu2

bibl

laboratoria1