W marcu i kwietniu przyroda po okresie zimowym budzi się do życia. Na dworze robi się coraz cieplej, zachęca nas do spacerów na świeżym powietrzu. Spacery to doskonała okazja, żeby poobserwować zwierzęta, których w lasach i parkach widać coraz więcej.
Książka, którą chcemy Wam polecić, zainteresuje pewnie wszystkich, ale szczególnie polecamy ją przyrodnikom. To książka pani Emilii Dziubak pod tytułem, „Co budują zwierzęta?”
Emilia Dziubak w swym niezwykłym atlasie przedstawia ich najciekawsze dokonania: budowle naziemne i podziemne, domy na wodzie i pod wodą, domy jednorodzinne i kawalerki, osiedla, domy przenośne i tymczasowe.
Zwierzęta to prawdziwi mistrzowie architektury!
Wśród licznych przykładów znalazły się między innymi: gniazdo uszyte przez krawczyka, gniazda ze śliny, jedna z największych ptasich budowli, czyli kopiec lęgowy nogala zmiennego, spiżarnia dzięciura żołędziowego, ogromna konstrukcja tkaczy towarzyskich, altanka ogrodnika brunatnego, papierowe gniazdo osy pospolitej, gniazdo pszczół i innych owadów, kopce mrówek, ale również mosty i tratwy mrówek legionistek, termitiery, pułapki pająków, kawalerki larw chruścików, rozbudowane nory golców piaskowych, żeremia bobrów, krecie tunele i wiele innych.
O autorce
Emilia Dziubak — ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. „Gratka dla małego niejadka”, która znalazła się w ścisłym finale konkursu na najpiękniejsze książki obrazkowe 4th CJ Picture Book Award w Korei. Jej ilustracje ukazują się w takich czasopismach jak „Gaga”, „Przekrój”, „Wprost” czy „Art & Business”. Dwukrotnie otrzymała nominacje w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku. Laureatka Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014 r. za książkę „Proszę mnie przytulić”.
Zaglądamy do książki
Bardzo ciekawą recenzję tej książki znajdziemy pod tym adresem:
https://wrolimamy.pl/ksiazka/co-buduja-zwierzeta-emilia-dziubak/
W naszej bibliotece nie mamy jeszcze tej pozycji, ale jest inna książka pt. „Proszę mnie przytulić”, której pani Emilia Dziubak jest współautorką.
Zaglądamy do książki:
https://www.spsusz.pl/w-szkole/wydarzenia/5140-polecana-ksiazka-na-marzec-i-kwiecien#sigProIdb4b4d6c8c6