π jest niewątpliwie najsłynniejszą liczbą na świecie. W przybliżeniu równa się 3, 14. Termin tego święta nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3,14.
Z okazji Dnia Liczby π zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym pt. „ Matematyka w obiektywie”.
3,14 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie. Liczba π jest określana jako stosunek obwodu koła do długości średnicy koła. Znana jest także jako stała matematyczna, stała Archimedesa albo określana jest słowem ludolfina .
To wszędobylska liczba. Znajdujemy ją we wzorach na obwód koła, pole koła, a także we wzorach na pole czy objętość brył obrotowych czyli kuli, walca i stożka. Ale liczba Pi króluje nie tylko w geometrii – występuje także w analizie matematycznej, teorii liczb i rachunku prawdopodobieństwa. Pojawia się we wzorach demograficznych i równaniach teorii Einsteina.
Być może to przypadek, ale w Dniu Liczby π urodziło się kilku znanych matematyków, jak: Józef Przerwa-Tetmajer (1804), Albert Einstein (1879), Wacław Sierpiński (1882), Józef Zając (1947).
Święto Liczby zostało wymyślone i pierwszy raz było obchodzone w roku 1988 w San Francisco w pierwszym centrum nauki na świecie.
Z okazji Dnia Liczby π zapraszamy do udziału w konkursie pt. „Matematyka w obiektywie”.
Zasady konkursu:
- Zrób zdjęcie.
- Nadaj tytuł nawiązując do pojęć matematycznych np. okręgi styczne, figury przystające, proste prostopadłe.
- Zdjęcie wyślij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Termin: 31. 03.2021r.
- Konkurs dla klas I – VIII
Poniżej przykładowe zdjęcia.
https://www.spsusz.pl/w-szkole/wydarzenia/5134-konkurs-fotograficzny-matematyka-w-obiektywie-z-okazji-dnia-liczby#sigProId61febd9015